Predsednik Vlade Republike Srbije izjavio je danas u Vinterturu u Švajcarskoj, da je dualno obrazovanje najvažnije pitanje kojim treba da se bavi Vlada Srbije, budući da učenje u školskim klupama ne može da zameni praksu u preduzećima. On je, na Drugom međunarodnom kongresu o strukovnom i profesionalnom obrazovanju i treningu, istakao da, prema istraživanju Privredne komore Srbije, u našoj zemlji više od 1.300 firmi sarađuje sa školama. On je ocenio da to nije dovoljno, upozorivši na to da je, ukoliko se želi da se obezbedi budućnost mladima, neophodno da se u narednim godinama uvede dualno obrazovanje.
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Vinterturu u Švajcarskoj, da je dualno obrazovanje najvažnije pitanje kojim treba da se bavi Vlada Srbije, budući da učenje u školskim klupama ne može da zameni praksu u preduzećima.
Vučić je, na Drugom međunarodnom kongresu o strukovnom i profesionalnom obrazovanju i treningu, istakao da, prema istraživanju Privredne komore Srbije (PKS), u našoj zemlji više od 1.300 firmi sarađuje sa školama.
On je ocenio da to nije dovoljno, upozorivši na to da je, ukoliko se želi da se obezbedi budućnost mladima, neophodno da se u narednim godinama uvede dualno obrazovanje.
To znači da treba da se promene pristup i radne navike stanovništva, a to će biti najteži deo naših reformi, naglasio je premijer.
Prema njegovim rečima, pred Vladom Srbije je težak posao izmene zakona, kako bi se sprečilo da se zemlja nađe u situaciji da uvozi radnu snagu, iako postoji visoka stopa nezaposlenosti.
Vučić je ukazao na to da postoji otpor dualnom obrazovanju, s obzirom na to da je dosta onih koji imaju privilegije u sistemu obrazovanja i ne žele da se menjaju.
Premijer je uputio poziv potencijalnim investitorima da posete našu zemlju i uvere se u uspehe reformi, kao i da vide kako je poboljšana poslovna klima u Srbiji, koja će na svetskoj Duing biznis listi ove godine biti među prvih 40 zemalja.
Srbija prolazi kroz teške reforme, za koje je bila potrebna politička volja, naglasio je premijer i podsetio na to da je Vlada Srbije bila prinuđena da smanji penzije i plate i da preduzme teške mere fiskalne konsolidacije.
Vučić je istakao da su reforme doprinele smanjenju fiskalnog deficita sa 6,6 na 2,5 odsto, što je bolje nego u nekim državama u Evropskoj uniji, i najavio da će stopa privrednog rasta ove godine biti između 2,7 i 2,9 odsto.
Istovremeno, on je ukazao na to da Srbija ima veoma visoku stopu nezaposlenosti, koja je ranije bila na 26 odsto, a sada 18,5 odsto, a među nezaposlenima veliki udeo čine mladi, od kojih između 95 i 97 odsto nema nikakvo radno iskustvo.
Na prednosti dualnog obrazovanja, kako je rekao, ukazali su mu investitori i kolege iz Švajcarske, Nemačke i Austrije, zemalja koje su među najvećim donatorima i ulagačima, a nakon toga je Srbija počela da uvodi taj model obrazovanja.
To je i bilo logično jer je upravo praksa tih država pokazala da je nezaposlenost mladih kod njih značajno smanjena i iznosi ispod 10 odsto, naveo je Vučić. Za sada, kako je rekao, taj model je primenjen u 65 eksperimentalnih programa u srednjim školama.
U Srbiji su deficitarna zanimanja u sektoru metalske i elektronske industrije, u poljoprivredi, tekstilnoj industriji i građevinarstvu, naveo je on i dodao da su upravo poslovi u tim sektorima najzanimljiviji za razvijanje dualnog obrazovanja.